Vnitřní řád školní jídelny

(platný od 28/8/2016)

• řídí se zákonem č. 561/2004 Sb., vyhláškou č. 84/2005 Sb., vyhláškou 107/2005 Sb., dalšími obecně platnými předpisy, vnitřními předpisy školy

• Každý zaevidovaný strávník má právo na stravování ve školní jídelně.

Pokud závažným způsobem poruší pravidla stanovená tímto vnitřním řádem, může být ze školního stravování vyloučen

• žák a rodiče jsou informováni o složení stravy (alergeny) a skladbě jídelníčku prostřednictvím nástěnek a webových stránek školy

Práva a povinnosti dětí, pravidla vztahů se zaměstnanci školy:

• žáci školy přecházejí do školní jídelny společně, ve stanoveném čase za doprovodu vychovatelky školní družiny, která nad žáky vykonává dozor.
  • Žáci dodržují všechna pravidla hygieny a zásady slušného stolování, dbají pokynů vychovatelky a pracovnic školní kuchyně. Použité nádobí odkládají na určené místo.
  • Při přenášení jídla se strávníci chovají ukázněně, neběhají a neprovádějí jiné činnosti, které by mohly způsobit jeho pád.
  • Žáci konzumují všechny potraviny v jídelně, včetně dezertů a ovoce, jídlo z jídelny neodnášejí
  • Žáci nejsou do jídla nuceni
  • Věc, kterou žák zničí úmyslně, v důsledku neukázněnosti nebo porušení pravidel řádu, je povinen nahradit
  • Pedagogický dohled v jídelně sleduje chování žáků po příchodu do jídelny, při stolování, odnášení stravy a použitého nádobí a příborů. Dohled dbá na bezpečnost stravujících se žáků. Dojde-li k potřísnění podlahy (vylitá polévka, rozlitý čaj apod.), nechá dozor podlahu ihned vytřít a vysušit.
  • Dojde-li k úrazu žáka ve školní jídelně, pedagogický dohled postupuje dle vnitřního předpisu o organizaci první pomoci školy, zajistí prvotní šetření (zápis o úrazu, zápis do knihy úrazů) a oznamuje úraz vedení školy. Další úkony provádí ředitelka školy, v souladu s příslušným metodickým pokynem MŠMT ČR. Analogicky se postupuje i v případě úrazu zaměstnance.

Provoz a vnitřní režim:

Výdej obědů:

V případě zájmu o stravování ve školní jídelně si musí zájemce vyplnit přihlášku ke stravování a uhradit stravné v hotovosti, k rukám vedoucí jídelny p. R. Kunzové.

Stravné je nutno uhradit předem do 20. dne v měsíci (tj. např. do 20. září na říjen)

Časový rozvzh výdeje stravy:

• dopolední přesnídávka MŠ – 8:45 - 9:00 hod. – zaj. výdejna MŠ
  • dopolední přesnídávka ZŠ – 9:40
  • výdej do jídlonosičů cizím strávníkům – 11:00 až 11:45 hod
  • oběd MŠ – 11:45 – 12:00 hod. – zaj. výdejna MŠ
  • oběd ZŠ – 12:40  – 13:00
  • odpolední svačinka MŠ – 13:45 - 14:00 hod. – zaj. výdejna MŠ

Přihlásit a odhlásit oběd lze telefonicky – na čísle 554 286 016 nebo osobně ve školní jídelně. Oběd na daný den lze objednat nebo zrušit nejpozději do 12:00 hod. předešlého dne. V případě, že si strávník do této doby oběd nepřihlásí, nemá příští den na oběd nárok.

Výše stravného:

je stanovena dle vyhl. 107/2005 Sb o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů. Cena za stravné je od 1/9/2015 stanovena následovně:

• strávníci do 6 let       –   dopolední přesnídávka    –       6,- Kč

oběd                                –     15,- Kč

odpolední svačinka        –        6,- Kč

celodenní stravování    –   27,00 Kč

• strávníci 7 – 10 let                                                        20,- Kč
  • strávníci 11 – 14 let                                                       24,- Kč
  • strávníci 15 a více let                                                    29,- Kč
  • cizí strávníci – mzdové náklady                                     9,- Kč

-  věcné náklady                                       6,- Kč

-  zisk                                                        1,- Kč

celkem               45,-  Kč

Pokud se chce žák školy stravovat ve školní jídelně v den, kdy se neúčastní výuky, musí uhradit cenu oběda v plné výši (tzn. + 16,- Kč). Toto ustanovení neplatí pouze první den neplánované nepřítomnosti žáka ve škole (např. nemoc).

Jídelní lístek:

• je sestavován vedoucí jídelny s ohledem na dětské strávníky.
  • Pro daný týden je vždy vyvěšen na nástěnkách školy, u výdeje do jídlonosičů a webových stránkách.
  • Složení musí odpovídat výživovým normám dle vyhl. 107/2005 o školním stravování – příl. č. 1
  • strávníci jsou informováni o složení stravy z hlediska obsahu alergenů dle seznamu alergenů publikovaného ve směrnici 89/2000 EU od 13/12/2014 směrnicí 1169/2011 EU

Podmínky zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví dětí a jejich ochrany před sociálně patologickými jevy a před projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

• Vychovatelka ŠD, případně další zaměstnanci školy v jídelně sledují chování žáků po příchodu do jídelny, při stolování, odnášení stravy a použitého nádobí a příborů.
  • Vychovatelka ŠD, případně další zaměstnanci školy dbají na bezpečnost stravujících se žáků Dojde-li k potřísnění podlahy (vylitá polévka, rozlitý čaj apod.), nechá podlahu ihned vytřít a vysušit.
  • Běžný úklid během provozní doby zajišťuje ve výdejně pracovnice školní kuchyně, včetně stolů a podlahy znečištěným jídlem.
  • Vychovatelka ŠD, případně další zaměstnanci školy dohlíží na chování dětí a reagují na nepřípustné projevy diskriminace, nepřátelství nebo násilí

Podmínky zacházení s majetkem školy nebo školského zařízení ze strany dětí

• Žáci zacházejí s majetkem jídelny (nádobí) šetrně a opatrně
  • Věc, kterou žák zničí úmyslně, v důsledku neukázněnosti nebo porušení pravidel řádu, je povinen zákonný zástupce dítěte nahradit